Sahistii albaiulieni printre premianti la Openul Romgaz de la Medias

Municipiul Medias a fost de curand gazda celui mai puternic turneu de sah rapid care s-a organizat in acest an in Romania. Fondul de premiere de peste 5000 euro a atras la start 118 de participanti, dintre care 4 mari maestri internationali, 6 maestri internationali si 6 maestri FIDE.

CSU Alba Iulia a fost participat la turneu cu 7 sportivi seniori si juniori. Cel mai bine s-a clasat fostul campion national de juniori, Tudor Sfarlog, care cu 6,5 puncte din 9 partide a ocupat locul 9 in clasamentul general, in timp ce Marius Ceteras s-a clasat pe locul 11 cu 6 puncte. Turneul a fost castigat de marele maestru international Vlad Jianu cu 7,5 puncte, urmat de un grup de 7 jucatori cu 7 puncte, toti acestia fiind mari maestri internationali sau maestri internationali.

Printre remarcatii competitiei s-au aflat si juniorii albaiulieni Radu Tampea (9 ani), care a obtinut premiul special pentru cel mai bine clasat junior sub 12 ani, si Iustin Ciorgovean, care a obtinut premiu special pentru cel mai bine clasat jucator cu rating in intervalul 1601-1700. De asemenea premii speciale au obtinut si Cristian Campian, locul 2 la jucatori cu rating in intervalul 1901-2000, si Nicolae Sandru, locul 3 la veterani peste 50 de ani.

Turneul a fost organizat de ACS Elisabeta Polihorniade, SNGN Romgaz SA si Directia Municipala pentru Cultura, Sport si Tineret Medias.