Peste 130 de participanţi au luat startul în primul turneu de şah omologat FIDE desfăşurat la Ocna Mureş. Lista completă a premianţilor turneului

Casa de Cultură din Ocna Mureş a găzduit joi ediţia a 2-a a turneului „Regele Şahului”, la startul căreia s-au aflat peste 130 de şahişti din judeţele Alba, Arad, Cluj, Hunedoara, Mureş, Sibiu şi municipiul Bucureşti. Turneul a fost organizat de Asociaţia Judeţeană de Şah Alba în parteneriat cu Primăria Ocna Mureş, Clubul Copiilor Ocna Mureş şi Casa de Cultură “Ion Sângereanu” Ocna Mureş.

Iată premianţii turneului

Secţiunea juniori nelegitimaţi sau legitimaţi fără rating FIDE

U6 1.Antonia Măcăleƫ (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Ianis Todea (Grădiniţa nr.2 Ocna Mureş), Anisia Gligor (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Raul Gheorghe, Octavia Mezei, Cristian Grozav (Grădiniţa Uioara de Sus)

U8 1.Alexandru Măcăleƫ, Natalia Gligor (ambii de la CSM Unirea Alba Iulia) 2.Darius Salanƫa (Liceul „Avram Iancu” Cluj-Napoca), Daniel Cioran (Centrul Sanctuary Ocna Mureş), Răzvan Stănilă (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Antonia Stoica (Grădiniţa Uioara de Sus)

U10 1.David Vesa, Dragoş Gligor, David Mitrofan, Teodora Agoston (toţi de la CSM Unirea Alba Iulia) 2.Raul Şolea (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Răzvan Schiau (CSM Unirea Alba Iulia)  3.Sergiu Petruƫiu (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Răzvan Muntean (CSM Unirea Alba Iulia), Aron Olcsvari (Potaissa Turda)

U12 1.Nimrod Imre Bartha (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Daniel Bogdan (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Erik Trifan (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş) 2.Dragoş Vesa (CSM Unirea Alba Iulia), Adrian Sanislav (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Miruna Ciortea (CSU Sibiu) 3.Marius Buna (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş), Alexa Maria Ilea (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Alexandru Cozmolici (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş), Ştefan Luca (Potaissa Turda)

U14 1.Sergiu Borca Fodor (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş) 2.Ionuƫ Niculiƫă (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş) 3.Ana-Teodora Ţârcă (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş)

U15 1.Andrei Cristea (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş) 2.Erik Fodor (Şc.gimn. „Lucian Blaga” Ocna Mureş) 3.Alin Varga (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş)

U20 1.Vlad Grozav (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş) 2.Alexandru Niculiţă  (Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş) 3.Timea Agoston (Alba Iulia)

Secţiunea seniori nelegitimaţi

1.Florian Ciorea (Bistra) 2.Lucian Ionaş (Cluj-Napoca)

Sectiunea juniori omolgat FIDE

1.Vlad-Cristian Miculiƫ (Palatul Copiilor Arad) 2.Diana Luchian (CSS Viitorul Cluj-Napoca) 3.George Pleşa (CSM Unirea Alba Iulia)

U8 1.Alexandru Măcăleƫ (CSM Unirea Alba Iulia) 2.David-Ioan Tod (Palatul Copiilor Arad) 3.Răzvan Stănilă, Antonia Măcăleƫ (ambii de la CSM Unirea Alba Iulia)

U10 1.Tudor Bichiş 2.Rareş Timbuc (ACS Samus Şah Cluj-Napoca) 3.Alexandru Simina (CSM Unirea Alba Iulia)

U12 1.Răzvan Burja-Udrea (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Mihai Moise (CSS Târgu Mureş) 3.Matei-Ştefan Amariei (ACS Samus Şah Cluj-Napoca)

U16 1.Fabian Hălmăjan (Palatul Copiilor Arad) 2.Iulian Hălmăjan (Palatul Copiilor Arad) 3.Andrei Schmidt (CSO Cugir)

Secţiunea seniori omologat FIDE

1.Dan Ambru (Napocensis Cluj-Napoca) 2.Nicolae Şandru (Aiud) 3.Radu Ţâmpea (CSM Unirea Alba Iulia)

S65 1.Mihai Vîlceanu (Şah Club Cugir) 2.Mircea Cepoiu (Alba Iulia) 3.Ioan Roncea (Sebeş)

S50 1.Tiberiu Bardi (Lorinţ) 2.Ovidiu Crăciun (Cugir) 3.Liviu Antal (Deva)

U20 1.Ianis Tarciuc (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Dragoş Boeru (Viitorul Cluj-Napoca) 3.Dragoş Pataki (Potaissa Turda)

Turneul a fost arbitrat de Marius Ceteraş (Alba Iulia), Aurelian Vlad (Aiud), Dorin Şerdean (Alba Iulia) şi Ioan-Florin Oprea (Ocna Mureş), ultimul fiind de altfel şi directorul turneului, dar mai ales cel care a reuşit să facă din şah una dintre principalele activităţi ale copiilor ocnamureşeni, pregătind anual la Clubul Copiilor din Ocna Mureş.

Festivitatea de premieră a fost onorată de prezenţa primarului oraşului Ocna Mureş, Silviu Vinţeler, care i-a felicitat pe concurenţi pentru ardoarea cu care au luptat şi i-a invitat să participe şi la ediţiile următoare ale turneului, care se doreşte să devină unul de mare amploare în anii următori, atunci când Ocna Mureş va redeveni o staţiune balneară odată cu finalizarea proiectului Băilor Sărate.

La reuşita evenimentului şi-au adus contribuţia numeroşi localnici şi nu numai, care au înţeles că munca depusă de profesorul Ioan-Florin Oprea merită susţinută. Dintre aceştia îi amintim pe Liliana Stoica, director al Casei de Cultură “Ion Sângereanu” Ocna Mureş, o gazdă excelentă a turneului, Tonişor Lupean, Claudiu Viorel Morar şi Auor Miresei care au sprijinit financiar organizarea competiţiei, Pall Attila (Centrul de zi Sanctuary), Ciprian Oargă (Centrul de zi Sf.Mucenic Ciprian), Preotul Daniel Căruntu (Centrul de zi Sfântul Serafim de Sarov Războieni), prof.Daniel Fonoage (director al Palatului Copiilor Alba), prof.Codruţa Lodroman (inspector şcolar), prof.Elena Pop (director al Şcoalii gimnaziale „Lucian Blaga” Ocna Mureş), prof.Dumitru Mălin, prof.Alina Ştefania Pustai (director al Liceului Teoretic Ocna Mureş), prof.Florina Moldovan (director Şcoala gimnazială „Avram Iancu” Unirea), prof.Elena Căruntu (Şcoala gimnazială Lucian Blaga Ocna Mureş),  prof.Martha Oprea, prof.Mariana Timar, prof.Nicoleta Ungureanu, prof.Teodora Lepădatu, prof.Nicoleta Ungureanu, prof.Cristina Cândea, dar şi numeroşilor părinţi ai elevilor de la Clubul Copiilor Ocna Mureş şi Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia, care au fost alături de organizatori pe toată durata evenimentului.

Nu în ultimul rând trebuie menţionat sprijinul dr.Florin Rusu, care a asigurat cazarea şi masa pentru grupul de la Palatul Copiilor Arad condus de prof.Mitică Cosma, instituţie cu care Clubul Copiilor Ocna Mureş şi Palatul Copiilor Alba au o colaborare foarte bună, la Catelul Templul Cavalerilor din Cheile Aiudului, una dintre destinaţiile turistice cele mai apreciate din zonă.